Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legalna praca, ale wpłaty na program emerytalny już nie

13 października 2022 | Kadry i Płace | Marcin Wojewódka Agnieszka Łukawska

Rosjanina lub Białorusina pracującego w Polsce, który nie ma karty pobytu ani unijnego paszportu, obejmują sankcje związane z wojną w Ukrainie. Instytucja finansowa zwróci więc wpłaty na jego konto w PPE lub PPK, choć pracodawca musi je realizować.

Obie funkcjonujące w Polsce formy grupowego długoterminowego oszczędzania – w postaci pracowniczych programów emerytalnych (PPE) oraz pracowniczych planów kapitałowych (PPK) – na dobre zadomowiły się wśród polskich pracodawców. Być może liczba ponad 3 milionów uczestników oraz kwota ponad 30 mld złotych aktywów w zarządzaniu w ramach PPE/PPK nie zwalają z nóg, ale nie można już przejść wobec tych rozwiązań obojętnie. Szczególnie gdy okazuje się, że to, co dzieje się w szeroko rozumianym świecie zewnętrznym, ma istotny wpływ na tego rodzaju programy jak PPE czy PPK oraz związane z nimi obowiązki spoczywające na pracodawcach je prowadzących.

Bez możliwości oszczędzania

Wojna w Ukrainie oraz wynikające pośrednio z niej sankcje dotyczące niektórych uczestników PPE i PPK przekładają się na realny problem dla pracodawców prowadzących PPE lub PPK, a zatrudniających Rosjan bądź Białorusinów. Wydane rozporządzenia Rady (UE) 2022/328 z 25 lutego 2022 r. oraz z 2022/398 z 9 marca 2022 r. spowodowały, że de facto wszedł w życie zakaz zbywania jednostek w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania obywatelom Rosji i Białorusi. Przenosząc to na polskie realia, chodzi głównie o jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz jednostki rozrachunkowe funduszy emerytalnych.

W przypadku obywateli tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12394

Wydanie: 12394

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament