Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne platformy do zakupów gazu

13 października 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Słojewska
Szczyt unijnych ministrów energii po raz kolejny nie przyniósł przełomowych decyzji
autor zdjęcia: PAP / EPA
źródło: Rzeczpospolita
Szczyt unijnych ministrów energii po raz kolejny nie przyniósł przełomowych decyzji

Unia Europejska nie wprowadzi limitu na cenę gazu z importu. Ale szykując się już do następnego sezonu grzewczego, chce razem kupować gaz i zmienić sposób ustalania ceny elektryczności.

Unijni ministrowie energii spotkali się w Pradze w środę po raz kolejny w ostatnich tygodniach. Ta nadzwyczajna aktywność to efekt wysokich cen gazu i obaw, że gospodarstwa domowe i firmy nie poradzą sobie z nimi. Co prawda, państwa członkowskie wydają miliardy euro na wsparcie swoich gospodarek, ale potrzebne są również decyzje na poziomie unijnym, żeby zapewnić równe warunki działania i solidarność między państwami członkowskimi.

Nakaz oszczędzania

Polska stoi na czele grupy państw, które od tygodni domagają się limitu na cenę importowanego gazu. W sumie jest ich 17, ale węższa grupa – Polska, Włochy, Belgia i Grecja – przedstawiła dokument w tej sprawie.

Autorzy mówią w nim o dynamicznym korytarzu cenowym na rynku hurtowym gazu, dla którego punktem odniesienia byłaby np. cena ropy i/lub cena gazu na rynkach amerykańskim i azjatyckim. Cena w UE miałaby być na tyle wysoka, żeby nie zniechęcać dostawców LNG do sprzedawania surowca na europejskim rynku.

Propozycja mówi też o nadzwyczajnych mechanizmach na wypadek braku surowca, w tym specjalnych zakupach w imieniu UE, ograniczeniu popytu itp. I przekonuje, że nie należy zajmować się tylko elektrycznością, bo to oznacza ignorowanie dwu trzecich rynku gazu. Eksperci z czterech krajów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12394

Wydanie: 12394

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament