Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fuzja w cieniu gazowych potrzeb

13 października 2022 | Ekonomia i rynek | Rafał Baniak
autor zdjęcia: r. gardziński
źródło: Rzeczpospolita

Tak, jak bałtycki gazociąg powinien być wypełniony gazem, a nie nadzieją na gaz, tak też fuzja Orlen i PGNiG powinna jak najszybciej wypełnić się konkretami.

Niedawne uroczyste otwarcie Baltic Pipe to bez wątpienia niezmiernie ważne wydarzenie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. To również zwieńczenie dwóch dekad starań o zmniejszenie zależności od rosyjskiego surowca – przypomnę, że taka koncepcja pojawiła się w rządzie Jerzego Buzka w 2001 roku. Sama infrastruktura to jedno, a zapewnienie odpowiedniej ilości gazu dla krajowych odbiorców – to drugie. Czy Polska jest dobrze przygotowana na definitywną rezygnację z rosyjskiego gazu i czy planowane połączenie Orlenu z PGNiG może w tym pomóc?

Nowe kierunki

Na fuzję Orlenu (już połączonego przecież z Lotosem) i PGNiG trzeba patrzeć podobnie, jak na uruchomienie Baltic Pipe. Nie chcę przez to powiedzieć, że oba projekty mają takie samo znaczenie – bo są wszak diametralnie różne i mają służyć innym celom. Jednak oba stwarzają określone szanse,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12394

Wydanie: 12394

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament