Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystanie dotacji niezgodnie z umową

18 października 2022 | Administracja i samorząd | Marcin Nagórek

Burmistrz miasta opracował projekt uchwały w sprawie dotacji na zabytki, instalacje przeciwwłamaniowe, przeciwpożarowe i odgromowe. W 2023 r. dotacjami mają zostać objęte osoby prywatne. Chcemy zabezpieczyć interes gminy i wprowadzić zapis, że w przypadku wykorzystania dotacji niezgodnie z umową, podmiot nie będzie mógł ubiegać się nigdy o dotacje albo przez 5 lat. Czy to możliwe – pyta radny.

Analizę należy poprzedzić odniesieniem się do kwestii związanych z działalnością legislacyjną j.s.t.. Na uwagę zasługuje art. 94 konstytucji, gdzie postanowiono, że organy samorządu oraz administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień w ustawie ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.

Przepis ten wyznacza dopuszczalne granice tworzenia aktów prawa miejscowego, a takim jest uchwała w sprawie dotacji na zabytki. Przekazującym dotacje ma być samorząd w randze gminy, warto także odnotować, że sprawy zabytków wchodzą do zadań własnych gminy. Ma to normatywne uzasadnienie w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament