Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strony nie są równe

18 października 2022 | Rzecz o prawie | Wojciech Tumidalski

Sądy nie umieją stosować prawa europejskiego – mówi Aneta Wiewiórowska- -Domagalska z Instytutu Prawa Europejskiego, ekspertka kancelarii HT Legal.

Mamy w Polsce kłopot z prawem konsumenckim?

Ogromny. Przede wszystkim dlatego, że jest to prawo europejskie, które trzeba skutecznie stosować. A to wymaga od nas – jako od państwa i społeczeństwa – bardzo dużo.

Jakie to ma znaczenie w kryzysie?

Gdy pogarsza się sytuacja rynkowa i nadchodzi kryzys – a z tym mamy w tej chwili do czynienia i nie wiemy, jak się to rozwinie – najłatwiej przerzucić jego koszty na najsłabszych. Na rynku to konsumenci. I to się w tej chwili dzieje. Państwo powinno chronić najsłabszych także w kontekście sytuacji rynkowych – a to się nie dzieje. Prawo europejskiej tworzy strukturę, która prawidłowo zastosowana ochroni –w kryzysie czy poza nim – stronę słabszą. Ale do tego potrzebne jest współdziałanie instytucji państwowych. A my mamy przesuwanie problemu na sądy, które nie są tym miejscem ani instytucją, która powinna i może systemowo rozwiązać problemy konsumentów w Polsce.

Europejskie prawo konsumenckie jest łatwe do zastosowania czy to przez urząd, czy przez ustawodawcę, który je transponuje, czy przez sądy?

Nie. Powiedzmy wprost: to niezwykle skomplikowany i trudny do zastosowania zestaw przepisów. Żeby prawo europejskie funkcjonowało w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament