Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chroniczny ból głowy gwarantowany

18 października 2022 | Rzecz o prawie | Arkadiusz Korzeniewski Mariusz Minkiewicz

Najnowszy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych zawiera, poza zmianami cennymi, wiele kontrowersyjnych i niejasnych.

Ministerstwo Sprawiedliwości powróciło do pomysłu gruntowej zmiany odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za przestępstwa. Po licznych zapowiedziach i okresach ciszy pojawiła się najnowsza propozycja – projekt z 29 sierpnia (dalej „projekt z 2022 r.”).

Po bezpiecznej stronie

Dotychczasowa ustawa z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (dalej „ustawa z 2002 r.”) od początku wywoływała kontrowersje i trudności praktyczne. Była rzadko stosowana, a kary były najczęściej łagodne. Najnowsza propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości wydaje się zmierzać do zmiany tego stanu rzeczy. Na co warto zwrócić uwagę w projekcie z 2022 r.?

Zacznijmy od zmiany, która ma charakter fundamentalny. Ustawa z 2002 r. przewiduje odpowiedzialność podmiotów zbiorowych tylko za niektóre przestępstwa, m.in. korupcyjne, przeciwko mieniu, środowisku czy też interesom fiskalnym państwa. Projekt z 2022 r. odwraca tę zasadę. Przedsiębiorstwa będą odpowiadać za wszystkie typy przestępstw (oprócz kilku wyjątków).

Żeby uzmysłowić sobie, co ta zmiana może oznaczać w praktyce, weźmy przykład: wypadek samochodowy spowodowany przez pracownika jadącego firmowym autem w czasie podróży służbowej, ze skutkami, o jakich mowa w przepisie kodeksu karnego w typie przestępstwa przeciwko zasadom bezpieczeństwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament