Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klasa gruntu może blokować inwestycję w fotowoltaikę (1)

18 października 2022 | Administracja i samorząd | Piotr Pawłowski

Przystępując do realizacji inwestycji fotowoltaicznej, wziąć należy pod uwagę, jak klasa gruntów, na których inwestycja jest planowana, wpłynąć może na jej finalne koszty.

Grunty rolne i leśne podlegają klasyfikacji ze względu na rodzaj składających się na nie gleb (gleboznawcza klasyfikacja gruntów). Pojęcie to oznacza podział gleb na klasy bonitacyjne ze względu na ich wartość produkcyjną. Raz ustalona klasa gruntu nie jest jednak niezmienna. Niekiedy zachodzi potrzeba aktualizacji klasy bonitacyjnej. W praktyce zwykle chodzi o zmianę klasy na niższą (tj. stwierdzenie, że gleba jest niższej jakości niż wskazuje na to dotychczasowa klasa). Zmiana klasy bonitacyjnej gruntu rolnego może okazać się niezbędna, aby zrealizować inwestycję budowlaną, w szczególności farmę fotowoltaiczną.

WZ-ka niezbędna

Pierwszym etapem realizacji inwestycji fotowoltaicznej jest najczęściej uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Taka potrzeba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament