Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez wsparcia Unii Europejskiej grozi nam gospodarcza katastrofa

18 października 2022 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Spór na linii Warszawa–Bruksela zaostrza się na tyle, że grozi nam blokada wypłaty unijnych dotacji. Takie informacje zmroziły samorządy i przedsiębiorców, a ekonomiści ostrzegają przed bardzo poważnymi skutkami.

Potwierdzają się doniesienia „Rzeczpospolitej”. – Nie jesteśmy w stanie pokryć rachunków za wykonane inwestycje, dopóki Polska nie wypełni warunków podstawowych – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej Stefan De Keersmaecker, rzecznik Komisji Europejskiej.

Ryzyko braku płatności

Oznacza to, że Bruksela nie będzie realizować płatności zarówno w odniesieniu do Krajowego Planu Odbudowy, jak i zwykłego siedmioletniego budżetu UE na lata 2021–2027 do czasu, aż – jak wynika z naszych informacji – nie zostaną podjęte odpowiednie reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości.

Budżet UE na lata 2021–2027 dla Polski to 76 mld euro przeznaczonych m.in. na zieloną transformację, cyfryzację gospodarki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12398

Wydanie: 12398

Spis treści

Reklama

Zamów abonament