Nie każdy zakaz konkurencji można skrócić
W czasie pandemii pracodawcy wolno wypowiedzieć umowę o zakazie konkurencji za 7-dniowym uprzedzeniem. Narazi się na spór, gdy nie uzasadni tego złą sytuacją finansową firmy.
Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy pracodawca może zawrzeć z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. W takiej umowie trzeba wskazać okres obowiązywania zakazu konkurencji oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi.
Kodeks pracy ukształtował umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy jako zobowiązanie terminowe. W związku z tym przepisy nie przewidują sposobów wcześniejszego ustania tej umowy. Ma to stanowić ochronę słabszej strony, tj. pracownika.
Co do zasady zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy przestaje obowiązywać przed upływem terminu wskazanego w umowie tylko w dwóch sytuacjach – gdy ustanie przyczyna uzasadniająca taki zakaz lub gdy pracodawca nie wywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania. Przy czym pracownik, który już nie musi być lojalny wobec byłego pracodawcy, nadal ma wobec niego roszczenie o wypłatę odszkodowania zgodnie z umową (chyba że ustała przyczyna zakazu, co zgodnie z umową zwalnia firmę z jego wypłaty).
Ustanie przyczyn
Podstawą wcześniejszego zakończenia obowiązywania umowy o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy jest ustanie przyczyny, która uzasadniała jego ustanowienie.
Zdaniem Sądu Najwyższego strony mogą w umowie wskazać przyszłe zdarzenia, które spowodują, że umowa przestanie je...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta