Koniec łatwych pieniędzy dla polskich innowatorów
Start-upy mają coraz większy problem z pozyskaniem finansowania – średnia wartość transakcji spadła o ok. 70 proc. względem IV kwartału ub.r. Słabnie też aktywność zagranicznych inwestorów.
Ponad 2,5 mld zł popłynęło w ciągu trzech kwartałów br. z funduszy VC do start-upów w Polsce. To wynik aż o 45 proc. lepszy niż w analogicznym okresie rekordowego dotąd 2021 r. Dlaczego nie strzelają więc korki od szampanów? Bo sukces jest tylko pozorny. IV kwartał 2021 r. przyniósł bowiem historyczny skok w finansowaniu innowacyjnych projektów (tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. zainwestowano 1,9 mld zł), tymczasem teraz należy spodziewać się ostrego hamowania. Zresztą to już się zaczęło, choć z opóźnieniem względem innych regionów świata.
Globalna zapaść
Inflacja, reakcja banków centralnych w postaci podwyżki stóp, a w konsekwencji rosnące obawy rynków o recesję sprawiły, że od początku br. na świecie widać ostre hamowanie w branży inwestycji wysokiego ryzyka. Strumień z pieniędzmi od inwestorów wysycha w zastraszającym tempie – tylko w III kwartale, względem II kw. 2022 r., skurczył się on globalnie o ponad jedną trzecią. To największy kwartalny spadek od ponad dekady. Do technologicznych spółek popłynęło o 58 proc. mniej kapitału niż w szczytowym IV kwartale 2021 r. – wynika z danych CB Insights.
Efekt? Na łeb lecą wyceny start-upów, ruszyła fala zwolnień w technologicznych firmach, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta