Monitorowanie wypłacalności, czyli jak uniknąć kłopotów
Rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej powodują, że wielu przedsiębiorców nie jest w stanie wytrzymać presji rynkowej i popada w problemy związane z regulowaniem wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Utrata wypłacalności, nawet majętnego przedsiębiorcy, może skutkować jego upadłością. Warto więc okresowo sprawdzać nie tylko swoją obecną sytuację finansową, ale także własne możliwości gospodarcze.
Stan niewypłacalności
Prawo upadłościowe przesądza, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Obowiązujące przepisy stanowią o dwóch postaciach stanu niewypłacalności – majątkowej i płynnościowej. Przesłanka majątkowa ma zastosowanie do dłużników będących osobami prawnymi albo innymi jednostkami (np. spółki prawa handlowego). Takie podmioty stają się niewypłacalne wtedy, gdy ich zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Przy ustalaniu majątkowej przesłanki niewypłacalności do majątku nie wlicza się składników, które nie weszłyby w skład masy upadłości. Przy obliczaniu wysokości zobowiązań pieniężnych nie uwzględnia się zaś zobowiązań przyszłych oraz zobowiązań wobec wspólnika z tytułu pożyczki lub innej podobnej w skutkach umowy.
Wszystkich z kolei przedsiębiorców dotyczy płynnościowa przesłanka niewypłacalności. Zachodzi ona wtedy, gdy przedsiębiorca utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się przy tym, że przedsiębiorca utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych długów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta