Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kurs kolizyjny z UE

09 listopada 2022 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

W Polsce zamiast z funduszy unijnych wzmacniać sądy, opłaca się de facto kary.

Wielki kryzys w sądownictwie kieruje nas niestety na kurs kolizyjny z Unią Europejską. Prowadzi on nie tylko do katastrofalnych skutków w sferze wymiaru sprawiedliwości, do dezorganizacji pracy w sądach i podziałów między sędziami, ale też ma dotkliwe skutki finansowe. Nie sposób pominąć, że Polska straciła kolejną transzę funduszy unijnych.

Włosi reformują sądy

W sądach włoskich, aby zapobiegać negatywnym skutkom przewlekłości postępowań sądowych, panującemu kryzysowi ekonomicznemu i pandemii, władze krajowe część środków z puli funduszy unijnych przeznaczyły na wzmocnienie sądów. Wdrażane są reformy, które mają na celu przyśpieszenie działania sądów. Jest oczywiste, że przewlekłość postępowań oznacza realne problemy finansowe szczególnie dla biznesu i przedsiębiorców.

Niewypłacalność kontrahentów i nikła szansa na szybkie odzyskanie należności oznaczają narastającą spiralę długów, które mogą doprowadzić do upadku wiele firm i przedsiębiorstw. W Polsce, niestety, zamiast z funduszy unijnych wzmacniać sądy, opłaca się de facto kary.

W sądach czas się zatrzymał

Kolejna transza pieniędzy unijnych niestety nie dotrze do Polski....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12416

Wydanie: 12416

Spis treści
Zamów abonament