Posiłki profilaktyczne dla pracowników, a zwolnienie z PIT
Realizacja wynikającego z przepisów BHP obowiązku pracodawcy co do zapewniania posiłków regeneracyjnych pracownikom – w opinii organów podatkowych – nie zawsze będzie podlegała zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić osobom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Szczegółowe regulacje dotyczące rodzajów posiłków i napojów oraz wymagań, jakie powinny spełniać, a także przypadki i warunki ich wydawania znajdziemy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.
Jak stanowi § 1 rozporządzenia, zasadniczo zapewniane przez pracodawcę nieodpłatne posiłki profilaktyczne powinny przybrać formę jednego dania gorącego. Wraz z upływem czasu przeobrażeniu uległa forma wywiązywania się z tego obowiązku.
Pierwotna wersja § 2 pkt 2 powołanego rozporządzenia wskazywała, że jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków w formie „jednego gorącego posiłku” ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy korzystanie z takiego posiłku w punktach gastronomicznych lub przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.
Wprowadzona w 2019 r. nowelizacja (§2 pkt 2 rozporządzenia), dała możliwość zapewnienia pracownikom posiłków profilaktycznych zarówno przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta