Podatek odroczony – różnice od środków trwałych
Podatek odroczony występuje w sytuacji, kiedy w jednostce przychody lub koszty rozpoznaje się do celów bilansowych i podatkowych w różnych okresach.
Obliczanie i ujmowanie w księgach podatku odroczonego ma na celu uwzględnienie w księgach oraz sprawozdaniu finansowym jednostki pełnego efektu transakcji, bez względu na moment jej opodatkowania podatkiem dochodowym.
Podatek odroczony, czyli aktywo i rezerwa z tytułu podatku odroczonego tworzone są od różnic przejściowych, odpowiednio od różnic ujemnych i dodatnich. Warto pamiętać, że od różnic trwałych, czyli takich, gdzie nie nastąpi w przyszłości realizacja korzyści podatkowej podatku odroczonego nie liczymy.
W praktyce zawodu biegłego rewidenta widzimy, że jednostki czasem mają problemy w tym obszarze, w szczególności dotyczące identyfikowania różnic dla środków trwałych. Dlatego dalej prezentujemy zestawienie najczęściej występujących sytuacji, podczas których mogą powstać różnice pomiędzy wartością bilansową i podatkową środków trwałych.
Zanim jednak przedstawimy zestawienie, w pierwszym kroku należy zrozumieć czym w ogóle są te wartości.
Wartość bilansowa to w praktyce wartość wykazana w bilansie spółki. Dla środków trwałych będzie to:
null
Wartość podatkowa środka trwałego to kwota wpływająca na pomniejszenie podstawy podatku dochodowego w przyszłości.
null
W praktyce gospodarczej dla wielu środków trwałych wartość bilansowa i podatkowa środka trwałego będą takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta