Oprocentowanie w bankach powinno rosnąć
Oszczędzanie | Podejmując decyzje inwestycyjne, musimy kierować się przewidywanymi zmianami stóp
W październiku oprocentowanie najlepszych lokat wynosiło ok. 7–8 proc. w skali roku. Ofertę z takimi odsetkami można było znaleźć zarówno na rok, pół roku, jak i trzy miesiące. Którą z nich wybrać?
Ponieważ stawki są stałe, decydując się na depozyt roczny, ryzykujemy, że gdy umowa będzie się kończyła, 8-proc. odsetki nie będą już atrakcyjne. Na własnej skórze odczuli to ci, którzy skusili się na 5 proc. kilka miesięcy temu. Ogólna zasada jest taka: jeśli zakładamy, że oprocentowanie dalej będzie rosnąć, bo nic nie wskazuje na to, żeby inflacja miała spadać, warto czekać na lepsze okazje. I wybierać jak najwyżej oprocentowane lokaty krótkoterminowe.
Inaczej byłoby, gdybyśmy znajdowali się w okresie spadku stóp procentowych. Wtedy lepiej byłoby zdecydować się na jak najdłuższą lokatę o stałym oprocentowaniu, nawet gdyby odsetki od niej były niższe.
Na razie taka sytuacja nam nie grozi. Według wstępnych szacunków GUS inflacja w październiku wyniosła 17,9 proc., a zatem znowu wzrosła (17,2 proc. we wrześniu). W najbliższym miesiącach oferta banków powinna się jeszcze poprawiać. Lokując pieniądze na krótkie terminy, de facto zapewniamy sobie oprocentowanie zmienne, dostosowane do sytuacji rynkowej. Jest szansa, że depozyt będziemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta