Nowy rodzaj podatnika – grupa VAT
Idea wspólnego rozliczania w VAT wynika z prawa unijnego. Zgodnie z art. 11 Dyrektywy Rady Unii Europejskiej: każde państwo członkowskie może uznać za jednego podatnika osoby mające siedzibę na terytorium tego samego państwa członkowskiego, które będąc niezależnymi pod względem prawnym, są ściśle powiązane pod względem finansowym, ekonomicznym i organizacyjnym.
Głównym celem wprowadzenia systemu wspólnego rozliczania jest dążenie do traktowania kilku podmiotów jako jednego podatnika, na zasadach umownego połączenia wyłącznie dla celów VAT. Grupę VAT od 1 stycznia 2023 r. może dobrowolnie zawiązać kilka podmiotów.
Zgodnie z zapisami art. 15a ustawy z 7 kwietnia 2022 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU 2022 poz. 931; dalej: ustawa o VAT), grupę VAT mogą utworzyć podat- nicy:
1) posiadający siedzibę na terytorium kraju lub
2) nieposiadający siedziby na terytorium kraju, w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.
Warto podkreślić, że podmiot może być członkiem tylko jednej grupy VAT, a sama grupa nie może być członkiem innej grupy VAT. W trakcie trwania grupa nie może być rozszerzona o innych członków ani pomniejszona o któregokolwiek z członków wchodzących w jej skład.
Powiązania pomiędzy członkami grupy
Ustawa o VAT definiuje grupę VAT jako grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie.
1) Podatników uważa się za powiązanych finansowo, jeżeli jeden z podatników będących członkiem grupy VAT posiada bezpośrednio ponad 50 proc. udziałów (akcji) w kapitale zakładowym lub ponad 50 proc. praw głosu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta