Istota ludzka nie może być przedmiotem transakcji
Niewolnictwo, zakazane we wszystkich krajach świata, praktykowane jest wszędzie.
Niewolnictwo kojarzy się ze starożytnością, gdy stanowiło naturalny sposób klasyfikacji społeczeństwa na ludzi wolnych i niewolników. Równie odległe są czasy tzw. czarnego niewolnictwa, ukształtowanego na terenach Afryki i obu Ameryk.
Społeczeństwa patrzą obojętnie
Pomimo że obecnie niewolnictwo zakazane jest we wszystkich krajach świata, de facto praktykowane jest wszędzie. Za współczesną formę niewolnictwa uważany jest handel ludźmi nazywany również nowoczesnym niewolnictwem czy niewolnictwem XXI w. Handel ludźmi jest pogwałceniem praw człowieka wyczerpującym znamiona zbrodni, za którą współodpowiedzialność ponosi społeczeństwo kreujące popyt na towary i usługi wytwarzane przez ofiary tego procederu. Niestety, ogromną rolę odgrywa tu również obojętność społeczeństw wobec szerzenia się tego wielce szkodliwego zjawiska.
Fundacja przeciwko Handlowi Kobietami La Strada uważa, że rozmiary handlu ludźmi można porównać do góry lodowej, bo oficjalne statystyki ukazują tylko niewielką jego część, a wiedza o skali całego procederu niewątpliwie jest szacunkowa i tylko po części znajduje odzwierciedlenie w danych statystycznych systematycznie gromadzonych przez instytucje państwowe i społeczne.
Przestępstwo handlu ludźmi stało się w Polsce przedmiotem gruntownych badań naukowych po 1989 r., czyli od czasu transformacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta