Wiążące polecenia z perspektywy podatkowej
Szeroko zapowiadana zmiana Kodeksu spółek handlowych wprowadzającą tzw. prawo holdingowe weszła w życie 13 października 2022 r. Nowelizacja nie zawiera jednak przepisów podatkowych, które odpowiadałyby wprowadzanym zmianom.
W uzasadnieniu do projektu ustawy wprost wskazano, że nowe regulacje nie zwalniają podmiotów z obowiązków w zakresie przepisów o cenach transferowych, podatkach dochodowych, a nawet przepisów ustaw podatkowych odmawiających uwzględnienia deklarowanych przez podatnika skutków podatkowych dokonanych czynności. W artykule przybliżony zostanie potencjalny aspekt podatkowy realizacji wiążących poleceń w zakresie cen transferowych, podatku u źródła, kosztów uzyskania przychodu oraz prawa do odliczenia podatku VAT.
Zmiany w Kodeksie spółek handlowych
Nowelizacja wprowadza szereg nowych możliwości oraz zawiera liczne odesłania jak i uszczegółowienia także w stosunku do innych aktów prawnych aniżeli sam Kodeks spółek handlowy. Z punktu widzenia rozważań podatkowych najistotniejsze wydaje się być instytucja wiążących poleceń, polegających na wydaniu przez spółkę dominującą spółce zależnej, uczestniczącej w grupie spółek, polecenia dotyczącego prowadzenia spraw spółki.
Wydanie takiego polecenia jest dopuszczalne, o ile jest to uzasadnione interesem grupy spółek, a przepisy szczególne nie stanowią inaczej. W wiążącym poleceniu wskazuje się m.in. przewidywane szkody spółki zależnej, które będą następstwem wykonania wiążącego polecenia i przewidywany sposób oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta