Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oszczędzanie energii jest dziś najbardziej efektywne

09 listopada 2022 | Ekonomia i rynek | Michał Kurtyka Jacek Tomkiewicz
11.09.2019 Warszawa. Debata pt.: Rola kolei w mobilnej rewolucji w Polsce. Nz.: minister MichaĹÇ Kurtyka - sekretarz stanu - Ministerstwo Ĺörodowiska fot. Robert Gardzinski
autor zdjęcia: Robert Gardzinski
źródło: Rzeczpospolita
11.09.2019 Warszawa. Debata pt.: Rola kolei w mobilnej rewolucji w Polsce. Nz.: minister MichaĹÇ Kurtyka - sekretarz stanu - Ministerstwo Ĺörodowiska fot. Robert Gardzinski
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Połączenie wyzwań krótkookresowych związanych z recesją, inflacją i niedoborami energii i długookresowych – uodpornienia gospodarki na zewnętrzne szoki – to najtrudniejsze wyzwanie dla decydentów i jednocześnie największa szansa dla Polski.

Poziom inflacji bije kolejne rekordy – w październiku ceny były wyższe o 17,9 proc. niż 12 miesięcy wcześniej (we wrześniu o 17,2 proc.). Polska nie jest tutaj wyjątkiem, w USA zanotowano 8 proc. inflacji we wrześniu, a w Niemczech po raz pierwszy od lat 70. przekroczyła ona poziom 10 proc., sięgając 10,9 proc.

Obserwowany obecnie wzrost dynamiki cen ma swoją specyfikę. W przeciwieństwie do typowej presji inflacyjnej, która jest skutkiem przegrzania gospodarki (presja popytowa), tym razem inflacja ma charakter głównie podażowy. Jest ona w znacznej części konsekwencją wychodzenia światowej gospodarki z pandemii, która doprowadziła do przerwania światowych łańcuchów dostawczych, w efekcie czego wzrosły ceny wielu kluczowych usług i towarów: od frachtu morskiego poprzez żywność i stal, a na półprzewodnikach kończąc.

To również uwolnienie tzw. wymuszonych oszczędności, które narosły w czasie pandemii, kiedy nie było możliwości wydawania bieżących dochodów. A także potencjału nadwyżek płynnościowych odkładanych w bankach i u inwestorów instytucjonalnych po kolejnych pakietach stymulujących wychodzenie z (kolejnych) kryzysów.

Czy wyłączyć energię z koszyka

W rosnącej inflacji znaczącą rolę odgrywają ceny energii. Ciekawe dane prezentuje Eurostat. W strefie euro roczna dynamika cen w sierpniu wyniosła 9,1 proc., więc...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12416

Wydanie: 12416

Spis treści
Zamów abonament