Sprzedaż wierzytelności a VAT
Decydując się na sprzedaż wierzytelności przedsiębiorcy muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi wynikającymi z takiej transakcji. Obrót wierzytelnościami własnymi i ich opodatkowanie VAT od lat jest przedmiotem sporów między podatnikami, a organami podatkowymi. Jakie skutki w VAT może pociągać za sobą sprzedaż wierzytelności zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy wierzytelności?
Pojęcie wierzytelności nie zostało zdefiniowane na gruncie żadnego aktu prawnego. Wspomagając się Słownikiem Języka Polskiego PWN, pod pojęciem wierzytelności należy rozumieć uprawnienie przysługujące wierzycielowi do domagania się od dłużnika spełnienia określonego świadczenia. Świadczenie to może stanowić np. zapłatę należności pieniężnej.
Możliwość zbycia wierzytelności
Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią stanowi wykonanie prawa własności przysługującego dotychczasowemu wierzycielowi i jest formą rozporządzenia przez niego tą wierzytelnością.
Istota przeniesienia wierzytelności została zawarta w przepisach Kodeksu cywilnego (dalej k.c.). Zgodnie z art. 509 k.c. wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Przeniesienie wierzytelności następuje na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności (art. 510 k.c.).
Przelew wierzytelności odbywa się zatem w formie umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy wierzycielem (zbywcą wierzytelności) a osobą trzecią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta