Składki na PFRON: czy są opodatkowane w estońskim CIT
Podatnicy stosujący ryczałt od dochodów spółek mierzą się z problemem zakwalifikowania niektórych wydatków jako ukrytych zysków. Często jedynym wyjściem jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji.
Jednym z zagadnień wywołujących problemy jest opodatkowanie estońskim CIT wydatków w postaci składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON).
PFRON jest państwowym funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Głównym źródłem przychodów PFRON są składki opłacane przez pracodawców na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Obowiązek odprowadzania miesięcznych składek PFRON dotyczy pracodawców zatrudniających co najmniej 25 pracowników.
Model kalkulacji składek na PFRON został skonstruowany w ten sposób, że im większy stosunek zatrudnionych osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, tym niższy wymiar składki. W sytuacji, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 6 proc. niepełnosprawnych pracowników, jest on całkowicie zwolniony z płacenia składek.
Założenia ryczałtu od dochodów spółek odbiegają od klasycznych zasad obowiązujących w podatku CIT. W estońskim CIT, obok podatku od zysku netto, podatnik zapłaci podatek od określonych kategorii wydatków. Wydatek spółki opodatkowanej estońskim CIT nie jest więc rozpatrywany w kategorii obniżenia podstawy opodatkowania (jako koszt podatkowy), lecz może skutkować powstaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta