Razem raźniej, czyli jak się rozliczać w ramach grupy VAT
Dostawy towarów i świadczenia usług dokonane przez członka grupy na rzecz innego członka tej samej grupy nie są opodatkowane. To niejedyne korzyści z takiej przynależności.
„Fundamentalny charakter dla funkcjonowania grup VAT ma regulacja przewidująca, że dostawy towarów i świadczenie usług przez podmioty należące do tej grupy nie stanowią czynności podlegających opodatkowaniu (art. 8c ust. 1). Oznacza to neutralność podatkową wewnątrz grupy VAT. Wiąże się to z obopólnymi korzyściami zarówno dla podmiotów wchodzących w skład grupy VAT, jak i dla administracji podatkowej” – czytamy w uzasadnieniu do Polskiego Ładu wprowadzającego grupy VAT.
Wśród korzyści warto wymienić:
∑ mniej dokumentów do analizy dzięki mniejszej liczbie plików JPK_VAT,
∑ brak analizy odliczenia VAT wewnątrz grupy,
∑ brak faktur wewnętrznych w ramach grupy (wystarczy nota księgowa)
∑ wyłączenie, w przypadku obrotów wewnątrzgrupowych, mechanizmu podzielonej płatności.
Przynależność do grupy VAT mogą docenić zwłaszcza przedsiębiorcy, którzy w ogóle nie odliczają VAT naliczonego lub odliczają VAT naliczony w części.
Zaletą grupy VAT jest też jej korzystny wpływ na płynność finansową firm, które do niej należą.
Przykład
Grupę VAT tworzą spółki: A. i B. Spółka A. świadczy usługi na rzecz spółki B. Wykonane przez spółkę A usługi na rzecz B nie są objęte VAT.
Jasne reguły przydają się wszystkim
Zasady opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta