Obawy przed najgorszym scenariuszem wyraźnie zmalały
Otoczenie powinno sprzyjać w przyszłym roku odrabianiu strat przez rynki wschodzące – mówi Michael Bolliger, dyrektor inwestycyjny ds. rynków wschodzących w UBS GWM.
Wygląda na to, że inflacja w Stanach Zjednoczonych minęła już swój szczyt, ale niektóre jej aspekty nadal niepokoją Fed. Jak długo Rezerwa Federalna może więc jeszcze podnosić stopy procentowe i na jakim etapie się zatrzyma?
Rezerwa Federalna wciąż daje do zrozumienia, że będzie podwyższała stopy procentowe, aż inflacja znajdzie się pod kontrolą, nawet jeśli będzie to oznaczało nadmierne zacieśnianie polityki pieniężnej. O ile dane sugerują, że inflacja minęła już szczyt, o tyle ciasny rynek pracy sprawia, że trudno jest sprowadzić inflację do celu. Spodziewamy się, że Fed dokona w grudniu podwyżki stóp procentowych o 50 pkt baz., a w pierwszym kwartale 2023 r. podwyższy je o kolejne 50 pkt baz., tak że główna stopa procentowa wyniesie 4,75–5 proc. Jeżeli jednak siła sektora usług będzie nadal przeszkadzała w schłodzeniu rynku pracy oraz inflacji, to Fed może podnieść stopy wyżej, niż prognozujemy.
Kiedy możemy się spodziewać szczytu inflacji na rynkach wschodzących?
Inflacja na rynkach wschodzących jest ogólnie w pobliżu szczytu, a spodziewamy się, że w przyszłym roku znacząco ona zwolni z powodu efektu bazowego oraz spowolnienia gospodarek. Jednakże timing oraz tempo powrotu inflacji do celów mogą się różnić w poszczególnych gospodarkach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta