Jak poprawnie wypełnić formularz TPR i nie narazić się fiskusowi
Mimo wskazówek i informatora Ministerstwa Finansów wypełnienie obowiązków związanych z cenami transferowymi przysparza podatnikom licznych problemów. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.
W poprzednich częściach cyklu przedstawiliśmy zagadnienia związane przede wszystkim z selekcją transakcji kontrolowanych oraz przygotowaniem lokalnej dokumentacji cen transferowych. Tym razem opisujemy praktyczne trudności związane z ostatnim etapem raportowania cen transferowych, jaki pozostał po sporządzeniu dokumentacji lokalnej, czyli przygotowaniem informacji o cenach transferowych (formularz TPR).
Od czego zacząć
Punktem wyjścia do rozpoczęcia prac nad TPR powinno być posiadanie poprawnie sporządzonej dokumentacji cen transferowych, w tym także niezbędnych analiz. Dokumentacja stanowi bazę do przygotowania TPR, czego konsekwencją jest założenie spójności tych dwóch dokumentów. W przypadku napotkania wątpliwości przy wypełnianiu TPR, należy kierować się zasadą, że podane w nim dane powinny pokrywać się z informacjami zawartymi w lokalnej dokumentacji cen transferowych. Gdy dokumentacja nie jest obowiązkowa (a więc w przypadku skorzystania z tzw. zwolnienia dla transakcji krajowych), podstawą dla TPR będzie sprawozdanie finansowe i inne dokumenty.
Informacja o cenach transferowych posiada ustandaryzowany schemat. Jest składana z wykorzystaniem interaktywnego formularza TPR-C (dla podatników PIT będzie to formularz TPR-P) .
TPR za rok zakończony 31 grudnia 2021 r. należy wysłać w formie elektronicznej do szefa KAS w terminie do końca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta