Mniej ochrony pracowników w czasie zwolnień grupowych
Tryb zwolnień grupowych częściowo wyłącza lub ogranicza przeszkody w rozwiązaniu stosunku pracy. W pewnych warunkach pracodawca może wypowiedzieć umowę także w czasie urlopu czy innej usprawiedliwionej nieobecności.
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić z wielu powodów. Z inicjatywą rozwiązania umowy może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. Umowa o pracę może zostać rozwiązana na mocy porozumienia stron, z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia, z zawinionych lub niezawinionych przez pracownika powodów, z przyczyn leżących po stronie pracownika, jak i z przyczyn od niego niezależnych. Wyjątkowym sposobem rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy jest przeprowadzenie tzw. procedury zwolnień grupowych. Określa ją ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 1969; dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).
Procedura zwolnień grupowych musi zostać przeprowadzona w przypadku spełnienia wszystkich poniższych przesłanek:
1.
7
dotyczy pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników,
2. pracodawca taki zamierza rozwiązać stosunki pracy w okresie 30 dni z:
∑ 10 pracownikami – gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
∑ 10 proc. pracowników – gdy zatrudnia co najmniej 100, ale mniej niż 300 pracowników,
∑ 30 pracownikami – gdy zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Liczby te obejmują również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta