Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Równość płac gwarantuje Traktat

05 stycznia 2023 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Sprawy dotyczące nieuzasadnionego różnicowania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn są rozpatrywane w ramach krajowego porządku prawnego. Podstawę roszczeń stanowi jednak Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Jednym z najciekawszych i, wydawać by się mogło, w praktyce najważniejszych tematów z zakresu dyskryminacji w zatrudnieniu, jest kwestia zrównania wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Przypomnijmy więc na wszelki wypadek, że ochrona przed dyskryminacją ze względu na płeć była i pozostała podstawową funkcją Unii Europejskiej. Równość mężczyzn i kobiet jest „wartością podstawową” (art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, wersja Maastricht) i „celem” (art. 3 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej).

Wprost w Traktacie

Szczegółowe przepisy dotyczące równości kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu nie wynikają z prawa wtórnego, jak większość szczegółowych rozwiązań antydyskryminacyjnych, lecz wynikają wprost z  art. 157 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Ustęp 1 art. 157 głosi, że każde państwo członkowskie zapewnia stosowanie zasady równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości.

Pojęcie wynagrodzenia określono w ust. 2 art. 157 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (akt z 1992 r. znany jako traktat z Maastricht) jako „zwykłą podstawową lub minimalną płacę albo uposażenie oraz wszystkie inne korzyści w gotówce lub w naturze, otrzymywane przez pracownika bezpośrednio lub pośrednio, z racji zatrudnienia, od pracodawcy”. Pojęcie to obejmuje szeroki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12463

Wydanie: 12463

Spis treści
Zamów abonament