Walka ze smogiem po nowemu
Wraz z rozpoczęciem roku zmieniły się zasady rządowego programu „Czyste powietrze”. Zwiększyły się progi dochodowe i wysokość dotacji. Beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie.
Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa w połowie grudnia potwierdziła, że rząd postanowił uruchomić kolejną edycję programu „Czyste powietrze”. Podkreśliła, że wśród założeń nowej wersji programu znajduje się zarówno chęć dostosowania kwoty dofinansowania do zmian na rynku, jak i usprawnienie jego wypłat beneficjentom programu. W nowej edycji programu kwoty dotacji zostały ustalone z uwzględnieniem inflacji.
Ponad 100 mld zł do rozdania
Pierwsza edycja „Czystego powietrza” została uruchomiona we wrześniu 2018 r., w odpowiedzi na konieczność walki z zanieczyszczeniem powietrza generowanym przez tzw. kopciuchy, czyli przestarzałe kotły na paliwa stałe. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej ponad 3 mln budynków oraz wymiana 3 mln sztuk źródeł ciepła. Według planu ma się zakończyć w 2029 r., przy czym umowy będą podpisywane do końca 2027 r., a środki będą wypłacane do 30 września 2029 r. Zaplanowany budżet projektu wynosi 103 mld zł.
Od 3 stycznia 2023 r. z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze” może zostać osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta