Ryzyko zawodowe dla pracy zdalnej można ocenić zbiorczo
Dla grupy stanowisk, na których wykonywane są w tych samych warunkach te same zadania i na których występują te same zagrożenia, pracodawca będzie mógł sporządzić uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego.
Sporządzanie oceny ryzyka zawodowego dokumentuje ocenę ryzyka związanego z pracą, przy jednoczesnym określeniu niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ustalone ryzyko. Ocena ta stanowi informację dla pracowników o stwierdzonym ryzyku oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Najważniejszym celem oceny ryzyka zawodowego jest zapewnienie najlepszej ochrony zdrowia i życia pracowników w pracy poprzez eliminację zagrożeń związanych z pracą, a jeżeli jest to niemożliwe – przez odpowiednie ograniczenie ryzyka zawodowego związanego z tymi zagrożeniami.
Ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy zdalnej nie różni się w zasadniczy sposób od dokonania takiej oceny przy pracy wykonywanej stacjonarnie. Schemat postępowania wynika z Polskiej Normy PN-N-18002 „Systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Ogólne wytyczne do oceny ryzyka zawodowego”.
Teraz i po zmianach
Dotychczas obowiązujące przepisy kodeksu pracy nie zawierają uregulowań dotyczących pracy zdalnej. Na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. praca zdalna została wprowadzona do polskiego systemu prawa na czas epidemii COVID-19 oraz w okresie trzech miesięcy po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19. Praca zdalna jest obecnie świadczona wyłącznie na podstawie jednostronnego polecenia pracodawcy i tylko wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta