Sygnalista nie narusza obowiązku dbałości o dobro pracodawcy
Lojalność pracownika, który dowie się o nieprawidłowościach, przejawia się m.in. w tym, że w pierwszej kolejności zgłosi je wewnętrznie. Gdy działa w dobrej wierze, nie może mu grozić odwet.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii dotyczy osób pracujących dla organizacji publicznej lub prywatnej lub utrzymujących kontakt z taką organizacją w związku ze swoją działalnością zawodową, które dowiadują się o zagrożeniach lub szkodach dla interesu publicznego. Zgłaszając naruszenia prawa Unii, które są szkodliwe dla interesu publicznego, osoby takie działają jako sygnaliści i tym samym odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu takich naruszeń i zapobieganiu im oraz w ochronie dobra społecznego.
Ochrona przed odwetem
Dyrektywa z 23 października 2019 r. zapewnia ochronę sygnalistom. Przy czym, aby sygnalista mógł z niej korzystać, powinien mieć uzasadnione podstawy, by sądzić, że w świetle okoliczności i informacji, jakimi dysponuje w momencie zgłaszania, że zgłaszane przez niego kwestie są prawdziwe. Ten wymóg stanowi niezbędne zabezpieczenie przed zgłoszeniami dokonywanymi w złej wierze, niepoważnymi lub stanowiącymi nadużycie. Zapewnia bowiem, aby osoby, które w momencie zgłaszania celowo i świadomie przekazały błędne lub wprowadzające w błąd informacje, nie korzystały z ochrony.
Jednocześnie wymóg ten zapewnia, aby osoba dokonująca zgłoszenia nie została pozbawiona ochrony w przypadku, gdy zgłosiła niedokładne informacje na temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta