Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O autozapisie muszą też informować mikroprzedsiębiorcy bez PPK

02 marca 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

TERMINY | Utrata skuteczności deklaracji o rezygnacji z wpłat do PPK dotyczy również tych złożonych mikroprzedsiębiorcom, którzy na skutek ich otrzymania nie uruchomili PPK.

- Jestem mikroprzedsiębiorcą. Zatrudniam 60-letniego pracownika i 40-letniego zleceniobiorcę, który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracownik nie złożył wniosku o zapisanie go do PPK. Zleceniobiorca zadeklarował zaś, by nie dokonywać za niego wpłat do PPK. W związku z tym nie wdrożyłem tego programu. Czy mam obowiązek poinformować te osoby o tzw. ponownym autozapisie do PPK? – pyta czytelnik.

Mikroprzedsiębiorca ma obowiązek powiadomić o tzw. ponownym autozapisie zleceniobiorcę, który zadeklarował mu niedokonywanie wpłat do PPK.

Deklaracja o rezygnacji złożona przez zleceniobiorcę będzie skuteczna tylko do końca lutego 2023 r. Mikroprzedsiębiorca będzie musiał wdrożyć program PPK, jeżeli zleceniobiorca nie ponowi deklaracji o rezygnacji (może to zrobić od 1 marca) lub gdy 60-letni pracownik złoży wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Ustawowe uprawnienia

W art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK przyjęto,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12510

Wydanie: 12510

Spis treści

Moje pieniądze

Zamów abonament