Nadgodziny mogą powstać jeszcze przed rozpoczęciem dnia pracy
Doba „pracownicza” nie zmienia się na skutek polecenia wcześniejszego rozpoczęcia pracy, jeżeli taka zmiana nie opiera się na modyfikacji harmonogramu.
∑ Pracownik w harmonogramie na zaplanowaną służbę od 18.00 do 6.00, jednak na wniosek przełożonego rozpoczyna pracę o godz. 15.00 i pracuje do 06.00, łącznie 15 godzin. Czy jego doba pracownicza rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia pracy, tj. od 15.00, czy od 18.00, jak ma w harmonogramie? Czy trzy nadgodziny od 15.00 do 18.00 są płatne 50- czy 100 proc.? – pyta czytelniczka.
Dobę pracowniczą należy liczyć od godziny rozpoczęcia pracy zgodnie z rozkładem – a zatem nadal rozpoczyna się o godz. 18.00.
Doba „pracownicza” to 24 kolejne godziny od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Nie zmienia się na skutek polecenia wcześniejszego rozpoczęcia pracy. Zmiana musiałaby opierać się na zmianie harmonogramu. Z pytania zaś wynika, że taka nie miała miejsca (zmiany harmonogramów w okresach nimi objętymi jest bardzo wyjątkowo możliwa, ale musi się opierać na przypadkach innych niż szczególne potrzeby pracodawcy; dodatkowo samą taką możliwość muszą przewidywać przepisy wewnętrzne).
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta