Kopiowanie firmowych danych jako czyn nieuczciwej konkurencji
Pracownik kopiując na prywatny komputer dane służbowe, wśród których są również informacje niedostępne publicznie, ma świadomość, że są to dane poufne, w związku z czym jego zachowanie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji naruszający tajemnicę przedsiębiorstwa. Nie ma znaczenia, że informacje te nie zostały przekazane podmiotom zewnętrznym czy osobom trzecim. Wystarczy bowiem, że znalazły się w rękach byłego pracownika jako osoby nieuprawnionej do dysponowania nimi, co potencjalnie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 8 marca 2022 r. (II PSKP 91/21).
Były pracownik domagał się od byłego pracodawcy zapłaty z tytułu rozliczenia przyznanych mu jednostek uczestnictwa będących rodzajem premii. Jednym z czynników pozbawiających prawa do premii (tzw. reduktorów) było naruszenie jakiegokolwiek wiążącego go zobowiązania do zachowania poufności, w tym między innymi ujawnienie, wykorzystanie czy pozyskanie danych będących tajemnicą przedsiębiorstwa pracodawcy. Pracownik skopiował na prywatny komputer wszystkie dane znajdujące się na jego komputerze służbowym. W związku z tym pracodawca nie wypłacił mu kwoty przysługującej z realizacji jednostek uczestnictwa.
Pracownik wniósł pozew o zapłatę z tego tytułu. Sądy obu instancji oddaliły jego powództwo. Również Sąd Najwyższy oddalił złożoną przez niego skargę kasacyjną, wskazując, że dopuścił się on czynu nieuczciwej konkurencji, w związku z czym utracił prawo do wypłaty z tytułu realizacji jednostek uczestnictwa.
Komentarz eksperta
Paweł Sych
radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta