Kontrola trzeźwości w zgodzie z RODO
DANE OSOBOWE | Badanie stanu trzeźwości pracowników nie może naruszać ich godności ani innych dóbr osobistych. Przepisy regulują zasady przetwarzania informacji uzyskanych w trakcie kontroli.
Od 21 lutego 2023 r. pracodawcy mogą prewencyjnie sprawdzać, czy pracownicy są trzeźwi, gdy jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia. Wprowadzenie kontroli trzeźwości ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu – jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. O wprowadzeniu tej kontroli należy poinformować pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy nie później niż dwa tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.
Dwa tryby
Nowelizacja kodeksu pracy przewiduje dwa tryby kontroli:
- prewencyjną kontrolę trzeźwości lub kontrolę na obecność w organizmie alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu,
- kontrolę w przypadku uzasadnionego podejrzenia pracodawcy.
Kontrolę trzeźwości pracodawca ma obowiązek przeprowadzić z wykorzystaniem metod niewymagających badania laboratoryjnego przy użyciu urządzeń posiadających ważne dokumenty potwierdzające ich kalibrację lub wzorcowanie. Bardziej szczegółowe przepisy dotyczące sposobu i urządzeń określa rozporządzenie z 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika (DzU poz. 317).
Pracodawca ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta