Zmiany w rządowych funduszach na 37 mld zł
Gdy pojawia się problem finansowy, rząd tworzy nowy fundusz celowy lub dodaje zadań istniejącemu. W efekcie w ostatnich pięciu latach powołano aż dziesięć nowych funduszy.
Najbardziej znanym funduszem celowym jest Fundusz Solidarnościowy. Gdy powstał w 2018 roku, nazywał się Solidarnościowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego celem zaś było "wsparcie społeczne, zawodowe lub zdrowotne osób niepełnosprawnych". Powstał, choć od kilkudziesięciu lat istnieje inny: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (składki płacą na niego przedsiębiorcy). Rok po jego powołaniu okazało się, że potrzebne są pieniądze na dodatkowe świadczenie dla emerytów i rencistów – przemiano więc fundusz na Solidarnościowy i wpisano wsparcie dla seniorów jako nowe zadanie.
Ciekawy jest też czas, w którym powstał Fundusz Medyczny. Utworzono go z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2020 r., gdy okazało się, że budżet wsparł 2 mld zł media publiczne, w tym TVP. Prezydent obiecał, że powstanie fundusz, dzięki któremu zwiększy się finansowanie nowoczesnych terapii, możliwa będzie refundacja drogich i rzadkich leków, szpitale dostaną pieniądze na modernizację. Fundusz istnieje, jednak otrzymał znacznie mniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta