Co może być dowodem
Postępowanie dowodowe jest istotne z punktu widzenia rozpoznania istoty sprawy, czynnego udziału strony w postępowaniu czy zasady pogłębiania zaufania obywateli do organów administracji. Dynamiczny rozwój nauki i techniki powoduje rozrost wszelkich źródeł i środków dowodowych.
Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje szeroki katalog środków, które mogą być przedmiotem dowodu na gruncie procedury administracyjnej.
Wszystko, co służy wyjaśnieniu
Kodeks nie zawiera typowej definicji prawnej pojęcia „dowód”. Zgodnie z art. 75 § 1 zdanie pierwsze za środek dowodowy przyjmuje się „wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem”. W istocie jest to szeroko rozumiana i otwarta definicja środka dowodowego. W odróżnieniu od „dowodu”, „środek dowodowy” ma na celu wyjaśnienie określonych faktów w postaci, np. zeznań świadka, oględzin czy dokumentu. Niekiedy pojęcia te są używane zamiennie. Dowód można rozumieć wielorako, np.: źródło dowodowe (świadek lub dokument); czynność procesową stwarzającą podstawę do wywiedzenia określonych wniosków, (oględziny, konfrontacja); sposób przeprowadzenia danego dowodu (przesłuchanie).
Co w szczególności
W zdaniu drugim art. 75 K.p.a. wskazano przykładowo, że dowodem w szczególności mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Orzecznictwo sądów administracyjnych doprecyzowało, że „Przepis art. 75 § 1 K.p.a. nie zawiera zamkniętego katalogu środków dowodowych dopuszczonych w postępowaniu dowodowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta