Fundator, beneficjenci i zarządzanie majątkiem
Fundacja, jako odrębny i samodzielny podmiot, będzie zakładana w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na ich rzecz.
Fundację zakłada fundator na mocy oświadczenia w akcie założycielskim lub w testamencie fundatora.
Jak zakładać
Oświadczenie musi być w formie aktu notarialnego. Fundatorem może zostać jedynie osoba fizyczna. Ustala ona statut, wnosi mienie na pokrycie funduszu założycielskiego, którego wartość wynosi nie mniej niż 100 tys. zł oraz ustanawia organy fundacji. Statut reguluje całokształt kwestii związanych z funkcjonowaniem fundacji: jej struktury, zasady działania, powoływanie i odwoływanie organów, sposób zarządzania majątkiem wniesionym do fundacji oraz przyznanie uprawnień związanych ze świadczeniami na rzecz określonych beneficjentów fundacji. Fundator ma swobodę w zakresie kształtowania statutu.
Status fundatora ma charakter niezbywalny – fundator nie może w sposób trwały przenieść swoich uprawnień na inną osobę, ale może upoważnić inną osobę do wykonywania przysługujących mu praw w jego imieniu. Fundator nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania fundacji.
Fundacja podlega wpisowi do „rejestru fundacji rodzinnych”, który ma charakter konstytutywny. Złożenie wniosku o wpis musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od sporządzenia aktu założycielskiego. Rejestr fundacji rodzinnych ma być prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim.
Długi fundatora
Fundacja odpowiada solidarnie z fundatorem za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta