Kapsułka zamiast endoskopii. Przełom w diagnostyce
Naukowcy twierdzą, że mają alternatywę dla niezbyt przyjemnej endoskopii w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Wystarczy połknąć niewielką kapsułkę, która pokaże lekarzom, czy jelita pacjenta pracują tak jak należy.
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT), kalifornijskiego Caltech oraz Brigham and Women’s Hospital, zaprezentowali inteligentny czujnik w kształcie dużej pigułki, który po połknięciu pozwoli lekarzom monitorować pracę przewodu pokarmowego pacjenta. Inteligentna pigułka pozwala monitorować przemieszczanie się pokarmu przez przełyk, żołądek i jelita. Ułatwi to lekarzom diagnozowanie zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, takich jak zaparcia, choroba refluksowa przełyku czy gastropareza – choroba, która powoduje opóźnione opróżnianie żołądka. Inteligentna pigułka może okazać się alternatywą dla bardziej inwazyjnych i nieprzyjemnych dla pacjentów badań – pisze portal scitechdaily.com.
Czujnik wysyła swoją lokalizację, gdy porusza się w przewodzie pokarmowym, pokazując, gdzie może wystąpić spowolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta