Dolar kontynuuje spadki
Amerykańska waluta nie może pozbierać się po ostatnim lepszym od prognozowanego odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych.
Po południu w czwartek dolar słabł względem złotego o niemal 1 proc. i był już poniżej poziomu 4,2 zł. Ostatni raz za amerykańską walutę płacono tyle w pierwszych miesiącach 2022 r.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kursu EUR/USD, który z hukiem przebił poziom 1,1. Słabość widoczna była też względem funta oraz franka szwajcarskiego. W przypadku drugiej z wymienionych walut kurs 1,13 dolara widziany był ostatnio w styczniu 2021 r.
Przyczyną strat dolara był środowy odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) w Stanach Zjednoczonych. Wspomniany wskaźnik w marcu wyhamował do 5 proc. wobec oczekiwanych 5,2 proc. Co warto zaznaczyć, wskaźnik inflacji bazowej porusza się zgodnie z prognozami i rośnie do 5,6 proc.
Sytuacja na rynku walutowym nie pozostała bez wpływu na europejskie giełdy. Indeksy w Warszawie zyskiwały po południu około 1 proc., rósł też francuski CAC 40. W pierwszych godzinach na zielono świeciły także amerykańskie indeksy.


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)