Za brak wpłat na ZUS odpowiada tylko płatnik
Jeśli firma opłaci zaległe składki w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca, po stronie ubezpieczonego nie powstaje przysporzenie majątkowe stanowiące przychód do opodatkowania.
Pracodawcy w końcu doczekali się jednolitego i jasnego stanowiska, jak mają postępować w przypadku, gdy opłacą zaległe składki za pracowników czy zleceniobiorców, również byłych. Od lat fiskus miał odrębne zdanie na ten temat od sądów administracyjnych.
Problem dotyczył składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłaconych w części, którą powinien sfinansować pracownik czy zleceniobiorca. Taka sytuacja mogła mieć miejsce m.in. w przypadku uznania, że przychód z umowy cywilnoprawnej wiążącej zleceniobiorcę z płatnikiem powinien być rozliczany na zasadach dotyczących umowy o pracę, bo kontrakt – choć zawarty z podmiotem trzecim – był wykonywany na rzecz macierzystego pracodawcy. Również wprowadzenie Polskiego Ładu spowodowało, że wielu pracodawców miało problem z prawidłowym naliczaniem wysokości składek. W takiej sytuacji płatnicy musieli wykonać różnego rodzaju korekty, dopłaty i rozliczenia. Jeśli wiązało się to z niedopłatą składek za ubezpieczonego, które ostatecznie uregulował płatnik, fiskus uznawał dotąd, że po stronie pracownika/zleceniobiorcy powstało przysporzenie – przychód stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Innego zdania były jednak sądy administracyjne, które co do zasady takiego przychodu się nie dopatrywały. Sprawę można jednak uznać za ostatecznie wyjaśnioną, bo 30 marca 2023 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta