Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Udana porażka? Co dalej po eksplozji superrakiety

25 kwietnia 2023 | Cyfrowa Rzeczpospolita | Paweł Rożyński
Starship mierzy 120 m, z czego 70 m to pierwszy stopień, czyli booster Super Heavy, reszta zaś przypada na statek kosmiczny Ship24. Saturn V, którym ludzie polecieli na Księżyc, miał 110 m
autor zdjęcia: AFP
źródło: Rzeczpospolita
Starship mierzy 120 m, z czego 70 m to pierwszy stopień, czyli booster Super Heavy, reszta zaś przypada na statek kosmiczny Ship24. Saturn V, którym ludzie polecieli na Księżyc, miał 110 m

Część ekspertów bagatelizuje utratę Starshipa, największej rakiety w historii. Mówią nawet o możliwym przyspieszeniu programu lotów na Marsa.

Mierząca 120 m i ważąca 5 tys. ton rakieta, która wystartowała w czwartek po południu, po czterech minutach wybuchła, czy jak to określono w firmie SpaceX, doświadczyła „szybkiego nieplanowanego demontażu”. Okazało się, że statek Ship24 nie odłączył się od boostera Super Heavy po trzech minutach lotu, jak planowano, i rakieta zaczęła wirować w niekontrolowany sposób. Wtedy centrum dowodzenia zdecydowało o zdalnym jej zniszczeniu.

Elon Musk napisał na Twitterze: „Gratulacje dla zespołu @SpaceX ekscytującej premiery testowej statku kosmicznego! Wiele się nauczyłem przed kolejnym uruchomieniem testowym za kilka miesięcy”. Z kolei Bill Nelson, administrator NASA, złożył gratulacje firmie. „Każde wielkie osiągnięcie w historii wymagało pewnego poziomu skalkulowanego ryzyka, ponieważ z wielkim ryzykiem wiąże się wielka nagroda” – napisał na Twitterze.

Znak rozpoznawczy

Czyżby robienie dobrej miny do złej gry?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12555

Wydanie: 12555

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament