Ile odpowiedzialności urzędnika
Podstawy odpowiedzialności organu za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem jego działanie wynikają z konstytucji, która przewiduje w art. 77 ust. 1 prawo do wynagrodzenia takiej szkody. Natomiast szerokie uregulowanie takiej odpowiedzialności zostało przewidziane przepisami Kodeksu cywilnego – art. 417–421.
W praktyce prowadzenia różnego rodzaju postępowań kończących się określonymi orzeczeniami czy decyzjami, w wyniku zapadłych rozstrzygnięć niesatysfakcjonujących strony postępowania, po zakończonych czasami wieloletnich postępowaniach, pojawiają się pytania o prawidłowość, zasadność prowadzonych przez organy działań lub zaniechań, a w konsekwencji o odpowiedzialność organu wywołaną ww. działaniem lub zaniechaniem.
Tak więc, czy przepisy prawa dają realne możliwości naprawienia szkody spowodowanej wykonywaniem tzw. władztwa ze strony organu?
Skarb państwa czy jednostka samorządu
Przepisy przypisują odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej Skarbowi Państwa (SP) lub jednostce samorządu terytorialnego (j.s.t. – gmina, powiat, województwo) lub innej osobie prawnej wykonującej tę władzę z mocy prawa. Na kanwie przepisów zidentyfikować można także tzw. odpowiedzialność solidarną za wyrządzoną szkodę, w przypadku wykonywania zleconych (na podstawie porozumienia) zadań z zakresu władzy publicznej. Taką odpowiedzialność solidarną ponoszą wspólnie wykonawca zadania oraz zlecająca wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej jednostka samorządu terytorialnego albo SP.
Podstawowe zasady i przesłanki
Wywiedzenie odpowiedzialności SP, j.s.t. lub innej osoby prawnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta