Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa kształtuje gospodarkę leśną,a Lasy mają jej słuchać

25 kwietnia 2023 | Rzecz o prawie | Szymon Cydzik

Zarządzanie lasami będzie trudniejsze - uważa prof. dr hab. Katarzyna Leśkiewicz, Zakład Prawa Rolnego, Żywnościowego i Ochrony Środowiska Uniwersytetu im. AdamaMickiewicza w Poznaniu.

Do czego Polskę zobowiązuje wyrok w sprawie lasów, który zapadł w TSUE 2 marca?

Dwa pierwsze punkty obligują nasz kraj, by dostosował się do wymagań regulacyjnych UE. Punkt 1 dotyczy uchylonego już art. 14 b ust. 3 ustawy o lasach, na podstawie którego minister środowiska wydał rozporządzenie w sprawie dobrych praktyk. Zostały ocenione przez Trybunał Sprawiedliwości jako zbyt szeroka derogacja w porównaniu z określoną w przepisach wspomnianych dyrektyw. TSUE stwierdził, że Polska uchybiła spoczywającym na niej zobowiązaniom i powinna dostosować swój system prawa do zapewnienia ścisłej, należytej, skutecznej ochrony gatunków chronionych, jaka wynika w szczególności z art. 5 dyrektywy ptasiej i art. 12 dyrektywy siedliskowej. W naszym systemie prawa kwestie te reguluje art. 52 ust. 5 ustawy o ochronie przyrody oraz art. 52 b, który wszedł w życie 13 lutego 2022 r., a wprowadzony został ustawą z 17 listopada 2021 r.

Czy obowiązujący przepis jest bardzo podobny do tego uchylonego?

Można tak powiedzieć. W tym przepisie również wprowadzono delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw środowiska, który ma określić wymagania dobrej praktyki w gospodarce leśnej, kierując się potrzebą ochrony gatunków wynikającej z dyrektyw ptasiej i siedliskowej. Artykuł 52 b ust. 4 lit. c ustawy o ochronie przyrody zawiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12555

Wydanie: 12555

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament