Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki publiczne: kodeks nie zawsze chroni wszystkich uczestników rynku

25 kwietnia 2023 | Biznes: Bezpieczna Firma | Maciej Kotlicki

Czy postanowienia art. 6 § 4 i § 5 kodeksu spółek handlowych mogą być niebezpiecznym narzędziem przeciwko niektórym akcjonariuszom?

Problem stosowania art. 6 § 5 KSH ma już dość bogatą historię. Na tym tle zapadło kilka interesujących wyroków Sądu Najwyższego, a spory korporacyjne toczące się między akcjonariuszami były też przedmiotem zainteresowania mediów i szeroko opisywane w prasie. Przykładem takiego sporu była choćby sprawa pomiędzy cypryjską firmą Marconia Enterprises i duńskim Royal Unibrew dotycząca spółki Perła Browary Lubelskie SA. Spółka ta była i nadal jest „spółką prywatną” (żadna z jej akcji nie jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzona do obrotu w alternatywnym systemie obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), więc spór, choć medialny, miał przełożenie tylko na wąskie grono akcjonariuszy.

Zadam więc pytanie – czy przepisy art. 6 § 4–5 KSH mogą być niebezpiecznym narzędziem przeciwko niektórym akcjonariuszom spółek publicznych i ekosystemowi zbudowanemu wokół tych spółek?

Co mówią przepisy?

Zanim odpowiem na to pytanie, przedstawię brzmienie przepisów art. 6 ust. 4–5 KSH, ich ewolucję oraz wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2019 r. (IV CSK 57/18) („Wyrok z 14.02.19”), by umieścić problem zawarty w pytaniu w pewnym kontekście.

Art. 6 § 4 KSH stanowi, że akcjonariusz, wspólnik, członek zarządu albo rady nadzorczej spółki kapitałowej może żądać, aby spółka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12555

Wydanie: 12555

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament