Z kim negocjuje związek zawodowy
Czy można mówić o przejrzystości sporu zbiorowego, gdy do prawa pracy wprowadza się dwie odrębne systemowe koncepcje pracodawcy?
W projekcie nowelizacji stawy o sporach zbiorowych, który ujrzał światło dzienne w lutym, ustawodawca po raz kolejny spróbował uporządkować proces prowadzenia sporu zbiorowego. Co ważne, wprowadził szeroką definicję pracodawcy, która obejmuje także tzw. pracodawcę dominującego. Okazuje się jednak, że zaproponowane rozwiązanie, które miałoby służyć przejrzystości sporów, budzi coraz więcej wątpliwości przedsiębiorców.
Kim jest pracodawca dominujący?
Definicja pracodawcy odwołuje się wprost do kodeksu pracy. Przez pracodawcę mamy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną i do której stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych, jeżeli zatrudniają one inną niż pracownik osobę wykonującą pracę zarobkową. Obejmuje ona, w projekcie, także pracodawcę dominującego.
Definicja pracodawcy dominującego nie jest nieznana w doktrynie prawa pracy oraz orzecznictwie sądowym. Zgodnie z projektem, pracodawcą dominującym jest pracodawca lub przedsiębiorca w rozumieniu przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, który bezpośrednio lub pośrednio wywiera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta