Polski prawniku, ucz się języków
Kiedy rzecznik praw obywatelskich i Sąd Najwyższy doprowadzą do masowego uwolnienia bezprawnie aresztowanych?
Z powodów językowych w Polsce zakłady karne pełne są osób bezprawnie aresztowanych. Dzieje się tak, gdyż Sąd Najwyższy nie potrafił przetłumaczyć z języka angielskiego stosownego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu wydanego w reakcji na skargi kierowane do tego Trybunału przez obywateli polskich.
SN powołuje się na nieistniejące rozstrzygnięcia strasburskie
Wszystko zaczęło w 2011 r. Wtedy rzecznik praw obywatelskich skierował do SN wniosek o wydanie uchwały w związku z rozbieżnym orzecznictwem dotyczącym tego, czy przesłanką tymczasowego aresztowania może być jedynie grożąca podejrzanemu lub oskarżonemu wysoka kara (art. 258 § 2 kodeksu postępowania karnego) czy może dodatkowo prokurator powinien przedstawić materiał dowodowy uprawdopodobniający, że podejrzany (oskarżony) w warunkach wolnościowych będzie podejmował działania godzące w prawidłowy tok postępowania lub ucieknie przed wymiarem sprawiedliwości (§ 1 art. 258 k.p.k.).
W uchwale SN zaakceptował pierwsze z tych rozwiązań, argumentując w szczególności, iż jest ono „zgodne z konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta