Najem: można zmienić ryczałt na PIT
Zarabiający na prywatnym wynajmie mają ostatnią szansę na rozliczenie według skali. Może to dać podatkowe korzyści.
Co zrobić, jeśli po obliczeniu rocznego podatku okazało się, że źle wybraliśmy formę opodatkowania? Jeszcze nic straconego. Polski Ład dał bowiem niektórym podatnikom wyjątkową szansę na wsteczną zmianę formy rozliczeń. Z tej okazji mogą skorzystać też zarabiający na prywatnym wynajmie (czyli takim, który nie jest biznesem). I w zeznaniu za 2022 r. przejść z ryczałtu na skalę.
Obniżona stawka
Dlaczego może się to opłacać? Dlatego, że nowelizacja Polskiego Ładu obniżyła stawkę PIT w pierwszym progu skali z 17 do 12 proc. Obniżka weszła w życie 1 lipca 2022 r., ale ma zastosowanie do dochodu z całego roku (do 120 tys. zł). Może się więc okazać, że robiąc symulację na początku roku ze stawką PIT 17 proc., korzystniejszy dla wynajmującego był ryczałt. A teraz, po obniżce PIT do 12 proc., kalkulacja się zmienia na korzyść skali.
Przypomnijmy, że na ryczałcie podatek płacimy od przychodu. Podstawowa stawka wynosi 8,5 proc. Jeśli jednak mamy z wynajmu więcej niż 100 tys. zł rocznie, od nadwyżki jest 12,5-proc. podatek.
∑ Przykład:
Pan Kowalski wynajmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta