Fundacja rodzinna tuż-tuż
W większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. Także wkłady wnoszone do niej jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego będą po jej stronie neutralne w CIT.
Fundacja rodzinna jest nową instytucją w polskim prawie. Ma zabezpieczać rodzinny majątek i funkcjonowanie firmy, gdy spadkobiercy przedsiębiorcy nie chcą albo nie mogą nim bezpośrednio zarządzać. Została uregulowana w nowej ustawie o fundacji rodzinnej, która przewiduje również dotyczące fundacji rozwiązania podatkowe. Przewidziany w polskim prawie sposób opodatkowania fundacji rodzinnej odbiega od typowego modelu rozliczeń osób prawnych. Przewiduje bowiem istotne uprzywilejowanie tej formy prawnej. Osoba prawna jaką jest fundacja podlega pod regulacje podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) już od momentu działania jako fundacja rodzinna w organizacji. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o CIT (który wejdzie w życie 22 maja br.) fundacji rodzinnej dotyczy zwolnienie podmiotowe. Oznacza to, że w większości sytuacji fundacja rodzinna nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego. W konsekwencji także wkłady do fundacji rodzinnej, wnoszone jako mienie w celu pokrycia funduszu założycielskiego, są neutralne w CIT po stronie fundacji. Gromadzenie przez nią majątku, a także prowadzenie większości przewidzianych przez prawo form działalności będzie w zasadzie wolne od podatku dochodowego.
Od wskazanej zasady istnieją jednak wyjątki (zwolnienie to nie jest zupełne), ponieważ niektóre zdarzenia będą powodować obowiązek zapłaty CIT.
Są wyjątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta