Kiedy nabycie etanolu podlega kontroli celno-skarbowej
Przeprowadzając transakcje, których przedmiotem jest alkohol etylowy, należy każdorazowo zweryfikować tryb, w jakim etanol jest nabywany, jego moc objętościową oraz substancje wykorzystane w procesie jego skażenia.
W określonych przypadkach alkohol etylowy podlega kontroli na podstawie przepisów rozporządzenia ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej w sprawie kontroli celno-skarbowej niektórych wyrobów akcyzowych (dalej jako rozporządzenie w sprawie kontroli).
Regulacje rozporządzenia w sprawie kontroli obejmują swoim zakresem
1)
7
na podstawie § 1 pkt 1 lit. a tiret trzecie i czwarte:
a. alkohol etylowy, o którym mowa w art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, objęty pozycją CN 2207,
b.
7
alkohol etylowy, o którym mowa w art. 93 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, objęty pozycją CN 2208,
– jeżeli objęte zostały procedurą zawieszenia poboru podatku akcyzowego lub zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie;
2)
7
na podstawie § 1 pkt 1 lit. f:
a.
7
zwolniony od akcyzy alkohol etylowy skażony mieszaniną alkoholu izopropylowego (propan-2-ol) i benzoesanu denatonium lub mieszaniną alkoholu tert-butylowego i benzoesanu denatonium, lub alkoholem izopropylowym, zawarty w wyrobach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi bez względu na ich kod CN, zawierających w swoim składzie alkohol etylowy skażony o mocy objętościowej alkoholu etylowego powyżej 50 proc.
Zakres kontroli celno-skarbowej w przypadku wszystkich wymienionych wyżej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta