Nieruchomości mieszkalne nie są już amortyzowane
Polski Ład zlikwidował od 1 stycznia br. możliwość rozliczania w kosztach odpisów od budynków i lokali mieszkalnych.
Zamierzam rozpocząć wynajmowanie trzech lokali mieszkalnych będących moją własnością, kupionych w ubiegłym roku. Czy będę je mógł amortyzować i w ten sposób powiększać koszty mojej działalności? Czy ma znaczenie kiedy zostały nabyte? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT i art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Inne środki trwałe, które podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu ich używania, to:
- budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie (zob. art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT),
- składniki majątku wymienione w art. 22a ust. 1 ustawy o PIT i art. 16a ust. 1 ustawy o PIT (m.in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością), niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy leasingu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta