Nieprawomyślne jednostki z mniejszymi funduszami
Środowisko naukowe protestuje przeciwko groźbom ministra. Broni wolności badań naukowych i ogłaszania ich wyników. Obawia się też efektu mrożącego.
66 instytutów naukowych PAN oraz Międzynarodowy Instytutowi Biologii Molekularnej i Komórkowej otrzymają środki na podwyżki wynagrodzeń pracowników naukowych. Tak wynika z niedawnego komunikatu ministra edukacji i nauki o zwiększeniu subwencji. Podwyżki są obligatoryjne i są pokłosiem podwyższenia minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora od stycznia 2023 r. Wśród jednostek, którym przyznano środki, nie ma jednak Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. To w nim pracuje prof. Barbara Engelking.
Sankcje finansowe
– Nie znamy formalnej podstawy decyzji pana ministra. Poprosimy o jej wskazanie. Na początku roku mieliśmy określić, jak duże środki są nam potrzebne na podwyżki wprowadzone przez ministerstwo. Instytut Filozofii i Socjologii jako jedyny z tych, których dotyczył nasz wniosek, nie otrzymał dodatkowych pieniędzy. Określiliśmy, że potrzebne nam jest w sumie ponad 60 mln zł. Uzyskane fundusze nie zaspokajają naszych potrzeb –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta